Pimapen Fiyat Hesaplama

Pimapen Fiyat Hesaplama

Pimapen fiyat hesaplama işlemleri kolay ve hızlı olması açısından hazırlanmış pimapen fiyat hesaplama programı araçılığı ile hesaplanır. Ölçüler, istenilen pimapen modelleri ve renkler belirtilerek otomatik olarak hesaplar.

Kendim Pimapen Fiyatını Hesaplamak İstiyorum

Pimapen pencere ve kapılarınızı kendiniz fiyatlandırmak istiyorsanız aşama aşama hareket ederek pimapen fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fiyatlandırma Aşamaları

Değişecek olan pencere ve kapıların ölçülerin net alınması gerekir. Ölçü işlemlerine başlamdan bir A4 veya evdeki not defterinize pencerelerinizin şeklini çizin. İster mevcut olduğu şekilde veya istediğiniz farklı bir model varsa bunu kağıda çizerek belirtin.

pimapen-olcusuÖlçü alırken kapı veya pencerenizin dış kısmından almanız net ölçülere sahip olmanızı sağlar. ( Pencerenin dış kısmından iki duvar arasını ölçerek alınır. Ölçülerden hiç bir pay düşülmez. Yükselik ölçüsü alırken eğer mermerleriniz değişecek ise ölçüden 1 cm düşülür. Eğer değişecek pencere ahşap ise yükselik ölçüsünden 2 cm düşürek net ölçüler çıkar.)

Aldığınız ölçüleri çizdiğiniz şekillerin üzerilerine yazın. İlk ve önemli olan kısım bitti.

Pimapen Modelini, Cam Sistemini, Renk ve Açılım Sistemleriniz Belirleyin.

Belirlemeniz gereken en önemli noktaya geldik, bu kısım pimapen fiyatlarında değişmesine neden olan bölümdür.

Pimapen modelini belirleyin, orta kayıt sayısını, hangi pimapen serisini kullanaçağınızı, pervazlı mı, pervazsız mı olacak, kaç adet açılan kanat eklenecek gibi kısımları belirlemeniz gerekir.

Pimapen ısıcam çeşitlerini belirleyin. Konfor cam, sinerji cam veya normal çift cam mı? olacak bunları belirleyin.

Pimapen pencere ve kapılarınız ne renk olacak, altınmeşe kaplamamı, antik meşe mi , yoksa beyaz mı? olacak bunları belirleyin. Bunları belirledikten sonra fiyatlandırma aşamasına geçebiliriz.

Pimapen Fiyat Hesaplaması

Pimapenler metre kare hesabı değil, metretül hesabı yapılarak fiyatlandırılır. Pencere ve kapılarınıza kaç metre tül pimapen profil gidiyor bunu çıkarmalısınız.

pimapen-olcusuÖrnek; eni 1000mm, boyu 1000mm olan, ortasında dikey bir ortakayıt ve açılan bir kanat sistemi olduğunu düşenelim, yandaki resimdeki gibi bir pimapen modeli olarak baz alalım.

Pimapen Fiyatlandırması İçin Metre Tül Hesaplanması

Metre tülünü çıkarmak için en ve boyu toplayın ( 1000mm+1000mm=2000)mm çıkan sonucu 2 ile çarpın ( 2000mmx2=4000mm) yaptığımız işlem bize pencerenin kasasının kaç metre tül olduğunu çıkardır.

Daha hesaplamamız gereken içindeki ortakayıt ve açılan kanat profillerinide ekleyerek bir pencerenin kaç metre tül olduğu ortaya çıkacaktır. Orta kayıtın ölçüsünü çıkarmak basit, yüksekliği, 1000mm pencerenin kayıt uzunluğu 900mm’dir. Sebebi kasanın et kalınlığı düşülür, kasaların ortalama et kalınlıkları 50mm’dir.

Kanat kısmını hesap edebilmek için, açılan kanadın, genişlik ölçüsünü belirlemek gerekir. Penceremizin en ölçüsü 1000mm olduğuna göre, pencerenin kayıdını ortadan koyarsak ikiye bölmüş olacağız, yani genişlik 500mm olacaktır.

Kanatların net ölçülerini çıkarmak için yapmanız gereken sadece kanat bölümünün ölçülerinde 50mm düşmektir. Yani, 500mm olan genişlikte, açılan pimapen kanat en ölçüsü 450mm olur. Yükselik 1000mm olduğuna göre, açılan kanadın yüksekliği 950mm olur. Çıkardığımız ölçüleri hesaplayarak pencerelerimizin kaç metre tül olduğunu görelim.

  • Kasa : (1000mm+1000mm)x2= 4000mm
  • Kanat: (450mm+950mm)x2=2800mm
  • Orta Kayıt: 950mm
  • Metre Tül : 4000mm+2800mm+950mm= 7750mm = 7.75 metre tül.

Pimapen Cam Hesaplanması

Yukarıda pencerenin kaç metre tül olduğunu çıkardıktan sonra cam hesaplanmasına geldik. Pimapen camları metre kare olarak hesaplanır. Yukarıda bahsettiğimiz pencerenin kaç metre kare cam gittiğini hesaplamak için yapmanız gereken işlem basit ve kolaydır.

Pencerenin en 1 metre x boy 1 metre = 1 metrekare cam kullanılıyormuş.

Pimapen Fiyatlandırmasında Diğer Yardımcı Aksesuarlarının Hesaplanması.

Yukarıdaki pencereye perva eklemek istiyoruz. Eğer pencereye mermer konulmasını istiyorsanız, pimapen pencerenin 3 tarafına pervaz koyabilirsiniz. Metre tülünü çıkarmak için yapacağınız işlem (boy ölçüsü 1metre x 2) + en ölçüsü 1 m = 3 metre tül pervaz gitmektedir.

Mermeri hesaplaması için kaçlık mermer kullanacağınızı belirleyerek fiyat çıkara bilirsiniz. Örneğin biz yukarıdaki pimapen penceremize 35′lik mermer kullanacağız. En ölçüsüne 10cm ekleyerek mermer ölçünüzü çıkarmış olursunuz. Yani pencerenin en ölçüsü 100 cm + 10 cm = 110 cm olarak hesaplanır.

Geldik kilit sistemlerine, diyelim ki biz penceremizde çift açılım yani, üstten vasistas gibi açılan kilit sistemini istedik. Açılan kanat ölçüsünü zaten çıkarmıştır. 450mm x 950mm bir çift açılım aksesuarı kullanacağız. Şimdi bu çıkardığımız tüm ölçüleri bir araya getirerek fiyatlandırma kısıma geçelim.

Pimapen Fiyatlandırma

Pimapen Metre Tülü 7,75 m.tülx Birim Fiyatı Miktar
 Cam  1 m.kare x Birim Fiyatı  Miktar 
Pervaz  3 m.tül x Birim Fiyatı  Miktar 
Kilit  45cmx95cm x Birim Fiyatı  Miktar 
Mermer  110cm x Birim Fiyatı  Miktar 
 Genel Toplam  Miktar 

Bir pencerenin hesabını bu şekilde yapabilirsiniz. Eğer evinizdeki tüm pencere ve kapılarınızı hesaplarken anlatılan formüllerle pimapen fiyat hesaplaması yapabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş