Hangi marka PVC taktırmalıyım

Hangi marka PVC taktırmalıyım

Hangi marka pimapen pencere kapı taktırmalıyım en iyi pvc markası hangisi İyi bir PVC kapı ve pencere için hangi kriterler önemlidir?

Pvc pencere sistemlerini oluşturan faktörleri 9 ayrı başlık altında inceleyebiliriz. Pvc profil, destek sacı, conta bağlantı elemanları, aksesuarlar, montaj malzemeleri, cam, ekstralar, işçilik.Tüm bu faktörler pvc penceresistemlerinin kalitesini az ya da çok etkiler. Maliyet hesabı yapılırken de aynı faktörler değerlendirmeye alınmalıdır. Pvc pencere ve kapı sistemlerinin kalitesini etkileyen bu faktörleri tek tek ele almak ve ayrı ayrı incelemek doğru olacaktır.

1.Pvc profil

Kaliteli doğrama elde etmenin ilk ve en önemli şartı kaliteli pvc profil kullanmaktır. Kaliteli profiller ise teknik ve uygulama esnasında problem çıkartmayan, tüm pvc pencere testlerinden başarı ile geçen, ihtiyaç duyulan yalıtım ve güvenlik değerlerini sağlayan profillerdir. Sistem sahibinin sahip olduğu kalite belgeleri, bu konudaki en iyi ayırt edici unsurdur.

2.Destek sacı

Pvc pencere sistemlerinde destek sacının en büyük etkisi iskeleti oluşturmak ve mukavemeti arttırmaktır. Bunun yanında ikincil etkileri de söz konusudur. Isıl değişimler karşısında yapının şekil değiştirmesini engellemek, montaj mukavemeti ve bağlantı kolaylığı sağlamak gibi. Öncelikle profilin teknik şekline uygun destek sacı kullanılmalı ve doğramada mümkün olan her ana profilinin her metresine destek sacı uygulanması ihmal edilmemelidir. Destek sacları mutlaka daldırma veya elektro galvaniz kaplı olmalıdır.

3.Conta

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde en etkili izolasyon malzemesi contadır. Pvc pencerelerin en önemli fonksiyonları sızdırmazlık, ısı ve ses yalıtımıdır ve yalıtımı sağlayan en önemli unsur da contadır. Öyleyse pvc pencerelerin en önemli parçalarından biri de contadır Contalar kauçuk veya plastik esaslı olabilir. Pvc kapı ve pencere sistemlerinin uygulanacakları yerin coğrafi durum ve hava şartlarına göre, daha zor koşullarda, EPDM kauçuk conta kullanılmalıdır. Farklı renk ve şekillerdeki TPE Contalar da yüksek dayanım değerleri göstermektedir.

4.Bağlantı elemanları

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde bağlantı elemanları, pvc kapı ve pencerelerin geometrik şekillerine ve bulundukları yere göre önem kazanmaktadır. Vidaların ve bağlantı takozlarının oluşturduğu bağlantı elemanları gurubunda, vidalar üç çeşit (matkap uçlu, plastik vidası ve çektirme vidaları) kullanıldığı için her biri uygulanacağı yere göre ayrı ayrı seçilmeli, bağlantı lama veya takozları mutlaka zamak malzemeden üretilmiş olmalıdır.

5.Aksesuar

Doğru tercih, RAL kalite belgesine sahip veya sistem sahibi tarafından onaylanmış aksesuarların kullanılmasıdır. Özellikle havalandırma imkanı sağlayan aksesuarlar (çift açılım, adaptörlü açılımlar, paralel sürme, pivot vs.) tercih edilmelidir. Bu tercih yapılırken pvc pencere veya pvc kapının ölçüleri, bulunduğu yer ve kullanım sıklığı gibi kriterler göz önüne alınmalıdır.

6.Montaj malzemeleri

Bağlayıcı unsur olarak dübel-vida, izolasyon unsuru olarak da silikon kullanılmalıdır. Özellikle ısı köprüsü oluşturacak bağlantılardan kaçınmalı, yalıtımın mükemmel olması için köpük kullanılmalıdır. Korozif etkilerden etkilenmeyen, kaplamalı veya paslanmaz bağlantı elemanları tercih edilmelidir. İyi ve doğru bir montajla, pvc kapı ve pvc pencere sistemlerinin ileride karşılaşılabilecek olumsuz etkiler bugünden ortadan kaldırılabilir. Doğru montaj malzemeleri, doğru montaj ve izolasyon pvc kapı ve pencere sistemlerinin ömrünü uzatır.

7.Cam

CE işareti taşıyor olması yeterlidir. Sistemlerden istenilen özelliklere göre çok çeşitli ve farklı cam uygulamaları vardır. Ses geçirmez, ısı geçirmez, ışık geçirmez, kırılmaz ve şekillendirilebilir olabilirler. Pvc kapı ve pencerelerden istenilen özelliklere göre bu faktörlerden biri veya birkaçı tercih edilebilir ve tek cam, çift cam ve üçlü cam gibi şekillerde uygulanabilir.

8.Ekstralar

Bu faktör, pvc kapı ve pencere sistemlerinin daha da iyileştirilmesi için kullanılır. Pervaz ve ısı köprülü mermer gibi ek malzemeler kullanarak yalıtım değerleri daha mükemmel hale getirilebilir. Sistemlere ilave pvc panjur ve kepenk sistemleri kullanılarak yalıtım ve güvenlik değerleri arttırılabilir.

9.İşçilik

Pvc kapı ve pencere sistemlerinde kaliteyi etkileyen en büyük faktörlerden biri de montajdır. Birinci sınıf bir profilden çok kötü bir doğrama yapılabileceği gibi, düşük kaliteli bir profilden iyi bir doğrama yapmak da mümkün olabilmektedir. Bu dengesizliğin nedeni, yurdumuzda pvc pencere imalat standardının olmaması ve kaliteyi takip ve kontrol edecek bir mekanizmanın henüz kurulmamış olmasıdır.

icresim_blog_pvcpencerevekapisistemleri5 icresim_blog_pvcpencerevekapisistemleri4 icresim_blog_pvcpencerevekapisistemleri3 icresim_blog_pvcpencerevekapisistemleri2 icresim_blog_pvcpencerevekapisistemleri1

 

Bu gönderiyi paylaş